
- Sijoittaminen
- ETF-sijoittaminen
- Artikkelit
- Webinaarit ja Podcastit
- Sijoittajan työkalut
Listautumisannista käytetään lyhennettä IPO (”Initial Public Offering”). Tuhti tietopaketti listautumisesta – miten osallistua, millaisia tuottoja voi odottaa ja mitä riskejä listautumiseen liittyy? Päivitetty listautumistiedoilla 22.5.2023.
listautuminen listautumisanti sijoittaminenListautumisannista käytetään lyhennettä IPO (”Initial Public Offering”), joka tarkoittaa, että yhtiö hakeutuu julkisen kaupankäynnin kohteeksi pörssiin ja tarjoaa samalla osakkeitaan yleisölle. Listautumisen jälkeen yhtiön osakkeilla voi käydä kauppaa pörssissä. Suomessa kauppaa käydään Helsingin pörssissä eli Nasdaq Helsingissä, joka on suomalaisten arvopapereiden markkinapaikka. Listautumiset tarjoavat mielenkiintoisia vaihtoehtoja sijoittajalle.
Sijoittaja.fi esittelee uusimmat ja tulevat listautumiset sijoittajille. Osasta listautumista toteutamme analyysin, joka sisältää sijoittajan näkökulman.
Yhtiö | Listautumispaikka | Merkintäaika* | Lisätietoja |
Ei käynnissä olevia listautumisia |
*) Ylimerkintätilanteessa merkintäaika voi loppua jo ennen merkintäajan päättymistä.
Yhtiö | Kaupankäyntitunnus | Lisätietoja |
Purmo Group | PURMO | Analyysissa Purmo Groupin osake |
Evli Oyj | EVLI | Sijoittajasivut |
Remedy Entertainment Oyj | REMEDY | Sijoittajasivut |
F-Secure Oyj | FSECURE | Sijoittajasivut |
Koskisen Oyj | KOSKI | Sijoittajasivut |
Relais Group Oyj | RELAIS | Sijoittajasivut |
First North -markkinapaikka on osakekaupankäynnin vaihtoehtoinen markkinapaikka. Se on vaihtoehto kasvuvaiheessa oleville yhtiöille, jonka tavoitteena on usein myöhemmin pörssin päälista. First Northissa kaupankäynnin kohteena oleviin yhtiöihin sovelletaan kevyempiä vaatimuksia.
First North-listalla olevia yhtiöitä voi ostaa samalla tavalla osakevälittäjän kautta kuin päälistan osakkeita. Sijoittajan täytyy vain huomioida heikompi likviditeetti ja First North -listan osakkeiden korkeampi riski. Heikompi likviditeetti tarkoittaa sitä, että osakkeilla käydään vähemmän kauppaa.
Yhtiö | Kaupankäyntitunnus | Lisätietoja |
Lifa Air Oyj | LIFA | Analyysissa Lifa Air Oyj:n listautuminen |
LapWall Oyj | LAPWALL | Analyysissa LapWall Oyj:n listautuminen Haastattelussa LapWall Oyj:n johto |
Witted Megacorp Oyj | WITTED | Sijoittajasivut |
Asuntosalkku Oyj | ASUNTO | Sijoittajasivut |
Nordic Lights Group Oyj | NORDLIG | Sijoittajasivut |
Tamtron Group Oyj | TAMTRON | Sijoittajasivut |
Yhtiö | Kaupankäyntitunnus | Lisätietoja |
Kreate Group | KREATE | Analyysissa Kreaten listautuminen |
Gofore | GOFORE | Analyysissa Goforen listautuminen |
Orthex Group | ORTHEX | Analyysissa Orthexin listautuminen |
Sitowise Group | SITOWS | Analyysissa Sitowisen listautuminen |
Enersense International | ESENSE | Analyysissa Enersense. Osakeanti ja päälistalle siirtyminen Haastattelussa pörssiin listautuvan Enersensen johto |
Puuilo Oyj | PUUILO | Analyysissa Puuilon listautuminen |
Purmo Group Oyj (ent. Virala Acquisition Company) | PURMO (ent. VACSPAC) | VAC sulautuu Purmo Groupiin. Yhtiöstä Pohjoismaiden ensimmäinen toiseen yhtiöön sulautunut SPAC Suomen ensimmäinen SPAC listautuu. Millainen yhtiö on VAC? |
Lifeline SPAC I | LL1SPAC | Sijoittajasivut |
Listautumisannissa sijoittaja voi merkitä yhtiön osakkeita. Merkintäaika kestää yleensä yhdestä kahteen viikkoon. Listautumisannissa sijoittajan ei tarvitse maksaa kaupankäyntikuluja, jotka sijoittaja tavallisesti joutuu maksamaan käydessään kauppaa osakkeilla.
Yleensä listautumisen yhteydessä on määritelty vähimmäismäärä osakkeiden merkintään. Osakkeiden merkintä tapahtuu pankin kautta, joka on mainittu listautumistiedoissa. Sijoittajalla on oltava merkintää tehtäessä arvo-osuustilillään rahat merkintää varten.
Lähes kaikki viimeaikaiset listautumiset ovat olleet ylimerkittyjä ja anti on keskeytetty ennenaikaisesti. Sijoittajan kannattaa siksi tarkistaa, milloin anti voidaan aikaisintaan keskeyttää ja tehdä merkintä ennen sitä. Kun anti ylimerkitään, yhtiö keskeyttää annin. Tästä yhtiö antaa pörssitiedotteen.
Merkintäajan päätyttyä sijoittaja saa tiedon kuinka monta osaketta sai annista. Yhtiön hallitus päättää osakkeiden jakautumisesta merkitsijöiden kesken. Yleensä merkinnät menevät suhteessa sijoitettuun summaan.
Kaupankäynti osakkeilla alkaa ennakkoon määrättynä päivänä listautumisannin jälkeen. Kauppaa käydään alemmalla tai ylemmällä hinnalla kuin merkintähinta. Jos listautumisanti on ylimerkitty, on tyypillistä, että osakkeen hinta nousee merkintähinnasta ensimmäisenä kaupankäyntipäivänä, koska kysyntä osakkeelle ylittää tarjottavien osakkeiden määrän pörssissä.
Sijoittaja.fi:n Osaketyökaluun listautuva yhtiö otetaan mukaan, kun takana on riittävä pörssihistoria, jotta pisteytys on mahdollista laskea. Työkalussa ovat mukana päälistan osakkeet ja muutama poiminta First North -listalta. Osaketyökalua kannattaa hyödyntää listautuvan yhtiön vertailussa. Voit esimerkiksi hakea verrokkiyrityksiä toimialalta ja verrata niiden arvostuslukuja ja muita tunnuslukuja listautuvan yhtiön vastaaviin.
Suomalainen sijoittaja voi osallistua ulkomaisiin listautumisiin oman välittäjän kautta, mikäli välittäjä tarjoaa tämän mahdollisuuden. Esimerkiksi Nordnetin kautta on pystynyt osallistumaan Pohjoismaisiin listautumisiin, kuten suosittuun Volvo Carsin listautumiseen.
Suomen rajojen ulkopuolelle lähdettäessä listautumisten määrä moninkertaistuu ja valinnanvara kasvaa. Parhaat listautumiset tapahtuvat USA:ssa Nasdaqin tai NYSE:n listoille. Valitettavasti suomalaisella sijoittajalla ei oikein ole mahdollisuutta osallistua näihin listautumisiin. Yksi palvelua tarjoava taho on Freedom Finance, mutta emme ole tutkineet tätä mahdollisuutta tarkemmin.
Markkinoilla on myös IPO ETF:iä, jolloin listautumistuotoista voi nauttia valmiin ratkaisun kautta. Yksi Euroopan listattu on First Trust IPO ETF, jonka tuottoon ja sisältöön kannattaa tutustua ennen sijoitusta.
Suositussa sijoitusalustassa, eTorossa, suosituimmat IPO-osakkeet ovat heti kaupankäynnin kohteena, kun pörssikauppa alkaa.
Pääomasi on vaarassa. Muita kuluja sovelletaan. Lisätietoja etoro.com/trading/fees
Listautuviin yhtiöihin sijoittamisessa pätevät samat riskit kuin osakesijoittamisessa yleensä. Osakkeen hinta voi olla pörssissä ylempi tai alempi kuin listautumisen merkintähinta. Kaupankäynnin alettua osakekurssi käyttäytyy kuin muiden pörssiosakkeiden kurssit eli se voi nousta tai laskea. Sijoittamiseen liittyy aina tappion riski.
Usein kotimaisilla listautujilla on käytössä hinnanvakauttamismekanismi, jolla pyritään siihen, ettei kurssi laskisi pörssin ensimmäisenä kaupankäyntipäivänä. Jos siis sijoitat kotimaisiin listautujiin ja myyt osakkeet ensimmäisenä kaupankäyntipäivänä, tappion todennäköisyys on pieni.
Toisinaan osakemarkkinoilla on ns. listautumisbuumi. Silloin pörssiin tulee uusia osakkeita solkenaan, mikä lisää riskiä. Ensinnäkin sijoittajat voivat joutua myymään olemassa olevia osakkeitaan saadakseen rahaa listautumisanteihin osallistumiseen. Tämä voi vaikuttaa negatiivisesti jo pörssissä olevien osakkeiden kursseihin.
Listautumisbuumissa pörssiin voi myös tulla yhtiöitä, joilla ei normaalissa markkinatilanteessa olisi edellytyksiä pörssiin. Yhtiöt ovat liian pieniä, tappiollisia tai aikaisessa vaiheessa. Tällaiset yhtiöt usein pettävät ensimmäisten tulosjulkistusten aikaan ja kurssikehitys on negatiivista.
Listautumisbuumissa listautuvan yhtiön nykyiset omistajat ja järjestäjät yrittävät saada mahdollisimman hyvän hinnan osakkeista. Tällöin yhtiön hinta viritetään listautumisessa mahdollisimman korkealle. Tästä tilanteesta hyötyvät lähinnä vanhat omistajat ja listautumiseen osallistuvien sijoittajien tuotto-odotus jää alhaiseksi.
Sijoittaja.fi tutki syyskuussa 2021 First North -listan ja Nasdaq Helsingin päälistan listautumisannit vuodesta 2012 lähtien. Mukana ei ollut teknisiä listautumisia, kuten rinnakkaislistautumisia ja listanvaihtoja. Tutkimme ensimmäisen pörssipäivän, ensimmäisen kuukauden ja ensimmäisen vuoden tuotot. Merkintäsumma oli 5 000 euroa, mutta huomioimme leikkurin, jos listautumisanti oli ylimerkitty.
Ensimmäisen päivän tuotto
Sana | Selite |
Ankkurisijoittajat | Isoja, tunnettuja sijoittajia kuten instituutioita, jotka ovat ennalta sitoutuneet merkitsemään osakkeita listautumisannissa. Vastineeksi he yleensä edellyttävät tiettyä vähimmäismäärää osakkeista. |
First North Growth Market Finland -markkinapaikka | Markkinapaikka pienille ja keskisuurille kasvuyhtiöille, jotka haluavat hankkia pääomaa, saada näkyvyyttä ja saada julkisen yhtiön uskottavuutta. First Northissa kaupankäynnin kohteena oleviin yhtiöihin sovelletaan päälistaa kevyempiä vaatimuksia. |
Instituutioanti | Suursijoittajille suunnattu osakeanti, johon osallistuminen vaatii listautuvan yhtiön ja annin järjestäjän määrittelemän vähimmäisosakemäärän ostamista. |
IPO | IPO (”Initial Public Offering”), tarkoittaa, että yhtiö hakeutuu julkisen kaupankäynnin kohteeksi pörssiin ja tarjoaa samalla osakkeitaan yleisölle. Listautumisen jälkeen yhtiön osakkeilla voi käydä kauppaa pörssissä. |
Leikkuri | Ylikysyntätilanteessa sijoittajan osakemerkintää leikataan. Leikkurilla tarkoitetaan prosentuaalista osuutta, joka vähennetään merkinnöistä. |
Listanvaihto | Yhtiö vaihtaa esimerkiksi First North Growth Market Finlandista Nasdaq Helsinkiin päälistalle. |
Listautuminen | Arvopaperin ottaminen julkisen kaupankäynnin kohteeksi. |
Listautumisvarojen käyttö | Käyttökohde, johon/joihin yhtiö käyttää listautumisesta kertyneet varat. |
Merkintäaika | Aika, jonka kuluessa osakkeita voi merkitä. Merkintäajan yhteydessä ilmoitetaan myös aika, jolloin merkintä voidaan aikaisintaan keskeyttää, mikäli osakeanti on ylimerkitty. |
Merkintähinta | Hinta, joka peritään arvopaperista liikkeeseen laskettaessa. |
Merkintäpaikka | Paikka, jossa sijoittaja voi osallistua antiin. |
Minimimerkintä | Minimimäärä, minkä verran osakkeita on vähintään merkittävä, jotta antiin voi osallistua. |
Nasdaq Helsinki pörssilista | Helsingin pörssin päälista, jossa noteerataan pörssin suurimmat yhtiöt. Päälistan yhtiöiden vaatimukset ovat korkeammat. Esimerkiksi kirjanpitokäytäntönä tulee olla kansainvälinen IFRS-kirjanpito. |
Osakeanti | Yhtiö kerää varoja oman pääoman ehtoisesti laskemalla liikkeeseen uusia osakkeita. |
Osakemyynti | Osakeyhtiön olemassa olevien osakkeiden myynti uusille sijoittajille. Yritysten listautuessa osakeantien ja -myyntien yhdistelmät ovat tavallisia, kun vanhat omistajat myyvät omia osakkeitaan ja samalla liikkeeseen lasketaan uusia osakkeita. |
Rinnakkaislistautuminen | Yhtiö listautuu kotimaan pörssin lisäksi myös toisen maan pörssissä esimerkiksi jos Suomessa Nasdaq Helsinkiin listautunut yhtiö listautuu tai on listautunut myös Nasdaq Stockholmiin. |
Tekninen listautuminen | Listautuminen, joka ei sisällä osakeantia eikä osakemyyntiä. Omistajarakenne ei muutu teknisessä listautumisessa. |
Ylimerkintä | Arvopaperia merkitään yli tarjolla olevan määrän. Mikäli kyse on osakeannista, ylimerkintä johtaa tavallisesti sijoittajien alustavasti tekemien merkintäsitoumusten määrän leikkaamiseen. |
Yleisöanti | Anti, joka on suunnattu yleisesti sijoittajille. Yleisöannissa ei ole merkintäetuoikeuksia. |
Finanssivalvonnan ohje listautumista harkitsevalle yritykselle
Pörssikurssit reaaliaikaisesti
Vertaile pörssiyritysten tunnuslukuja Osaketyökalulla
Nasdaqin ajantasainen lista: Listautumiset päälistalle
Nasdaqin ajantasainen lista: Listautumiset First North -listalle
(*) Affiliate-linkki. Linkin kautta siirtyminen sivustolle ei aiheuta kuluja käyttäjälle. Tehdyistä tilauksista sivusto voi saada rahallisen korvauksen.