- Aloita sijoittaminen
- ETF-sijoittaminen
- Artikkelit
- Osakesäästötili
- Sijoittajan työkalut
Laatuyhtiöt ovat menestyneet erinomaisesti myös koronamarkkinan jälkeen. Listan osakkeiden keskimääräinen tuotto vuonna 2021 on ollut 6,4 %. Valitsimme TOP-listalle 10 globaalia erinomaista laatuosaketta, joilla pärjää myös pandemian jälkeen.
laatuyhtiöt osakkeet sijoitusideatTunnetuimmista sijoitustyyleistä laatuyhtiöt ovat tuottaneet pitkällä ajanjaksolla selvästi parhaiten. Viimeisen 30 vuoden tarkastelujaksolla markkinaindeksi on tuottanut reilut 7 % vuodessa. Laatuyhtiöihin sijoittamalla olisi saanut noin 11 %:n vuosituoton markkinaindeksiä matalammalla riskillä.
Laatuyhtiöt sopivat pitkäjänteiselle sijoittajalle, joka arvostaa tasaista tuottokehitystä ja matalaa riskiä. Laatuosakkeilla saa harvoin satojen prosenttien tuottoja lyhellä aikavälillä, vaan tuotto syntyy ajan kuluessa nousevan tulos- ja osinkokehityksen kautta.
Laatuyhtiöitä voi etsiä kvalitatiivisten ja numeeristen menetelmien avulla. Lue tästä, miten määritetään laatuyhtiö. Osaketyökalussamme laatu on yksi pisteytettävä ominaisuus. Laatuyhtiöitä ovat pisteet 9-10 saaneet yhtiöt (asteikko 1-10). Laatupisteet lasketaan neljän ominaisuuden avulla:
TOP 10 -listan löytää aina helposti Osaketyökalusta klikkaamalla Sijoitusideoita ja Laatuyhtiöt-laatikkoa.
Päivitämme TOP 10 laatuosakkeet -listan kerran kuukaudessa. Sijoittaja.fi:n jäsenillä on siten aina ajantasainen 10 osakkeen lista maailman parhaista laatuosakkeista. Sijoittaja voi täydentää listan osakkeilla Suomi-salkkua tai rakentaa oman kansainvälisistä osakkeista koostuvan laatuosakesalkun. Listalta voi myös poimia yksittäisiä sijoitusideoita.
Ylläpidämme myös Täyden kympin laatuyhtiöt Suomesta -listaa ja Suomi Laatuosake -salkkua. Näiden avulla kotimaisen laatuosakesalkun rakentaminen on helppoa.
Näin olemme valinneet kymmenen houkuttelevaa globaalia laatuosaketta:
“Laatuyhtiölistamme on sopiva sekoitus teknologia-alan laatuyhtiöitä, jotka ovat osoittaneet kykynsä koronakriisissä, syklisiä teollisuusyhtiöitä sekä kulutussektorin yhtiöitä. Moni laatulistamme osakkeista on myös ns. “stay home” -talouden yhtiö, joita kannattaa pitää salkussa, vaikka koronapandemia rokotteiden myötä väistyykin toivottovasti vuoden 2021 aikana. Listan osakkeiden keskimääräinen tuotto vuonna 2021 on ollut 6,4 %.”
Timo Heikkilä, salkunhoitaja, Sijoittaja.fi:n perustaja
Osakkeista kaksi on harkinnanvaraisen kulutuksen sektorilta, neljä informaatioteknologiasektorilta ja neljä päivittäiskulutussektorilta.
Tämä sisältö on avoinna vain Sijoittaja.fi -jäsenille.
Liittymällä jäseneksi saat käyttöösi sijoittajan kaikki työkalut ja lukuoikeuden sisältöön.
Tämä osio ei kuulu Osakesäästötilipalveluun.
Oletko jo Sijoittaja.fi -jäsen? Kirjaudu: