Italian poliittinen kriisi on nostanut Italian 10-vuotisen lainan koron jo yli 3 %:iin. Vastaavilla tasoilla oltiin viimeksi vuoden 2014 alussa.
Italian korko nousussa
Italian 10-vuotisen lainan korko on noussut yli 3 %:iin. Alla olevassa Markkinaympäristö-osiomme 29.5. päivitetyssä kuvassa Italian 10-vuotisen koron kehitys näkyy sinisenä viivana. Reaaliaikaista korkoa voi seurata esimerkiksi Investing.com-sivuilta.
Italian koron nousu on ollut jyrkkää. Viimeksi korko on ollut yli 3 % huhtikuussa 2014. Syksyllä 2016 korko kävi alle 1,2 %:ssa ja kuukausi sitten toukokuun alussa se oli alle 1,8 %:ia.
Seuraa markkinaympäristöä
Seuraamme nyt tilanteen kehittymistä tarkasti. Eurokriisi vuosilta 2010-2015 on vielä hyvässä muistissa. Kreikka horjutti markkinaa kesällä 2015. Nyt on mahdollisuus, että saadaan samanlainen hellekesä.
Sijoittajan kannattaa seurata ainakin näitä:
- Euroalueen ennakoivat talousluvut ovat romahtaneet, seuraa jatkuuko trendi negatiivisena
- Kokonaisriski-indikaattorimme on ollut helmikuusta lähtien ”vältä osakkeita” -alueella. Seuraa indikaattorin kehitystä!
- Italian ja muiden reunamaiden korot kertovat suurten lainasijoittajien luottamuksesta. Seuraa korkojen kehitystä. Korkojen nopealla nousulla on useita haittavaikutuksia
- Korkojen nousu nostaa reunamaiden korkokuluja
- Korkojen nousu laskee reunamaiden valtionlainojen hintoja, mikä tuhoisaa niitä hallussa pitäville pankeille
- Kaikki aiheeseen liittyvät artikkelit tästä
- Sijoittajan tärkeimmät indikaattorit ja näkemyksemme Markkinaympäristössä