- Aloita sijoittaminen
- ETF-sijoittaminen
- Artikkelit
- Osakesäästötili
- Sijoittajan työkalut
Markkinoilla riskit laskussa. Metso ja Outotec yhdistyvät. YIT myi Lemminkäisen ydinliiketoiminnan. Lue näkemyksemme markkinoista ja isoista yritysjärjestelyistä.
korko markkinaympäristö osakkeetMarkkinaympäristö-osiosta löytyvä kokonaisriski-indikaattori on laskussa. Lyhyen tähtäimen riskien suunta laski jo “suosi osakkeita” -tasolle, mutta hieman hitaammin reagoiva kokonaisriski-indikaattori on lievästi vielä punaisen puolella. Volatiliteetti on laskussa ja sijoittajien sentimentti nousussa pessimistisiltä tasoilta. Osakkeet ovat tällä viikolla vahvistuneet, kiitos kauppasodassa saavutetun aselevon.
Talousindikaattorit ovat kaikkialla jatkaneet heikentymistään. Esimerkiksi euroalueen ostopäällikköindeksi ennakoi taantumaa. USA:ssa talousluvut olleet parempia, mutta sielläkin työllisyysluvut ovat laskeneet ja edellisten kuukausien lukemia on vedetty alas päin. Heikkojen talouslukujen vuoksi keskupankit ovat kääntäneet kelkkansa kiristävästä talouspolitiikasta elvyttävään. USA:n keskuspankin Fedin ennakoivaan laskevan ohjauskorkoa heinäkuun kokouksessa. Lue tästä, miten korkojenlasku vaikuttaa sijoitussalkkuusi.
Korkomarkkinat ovat reagoineet keskuspankkien politiikan muutoksiin ja talouslukuihin. Korot ovat laskeneet hyvin alhaisille tasoille. Korkojen laskuun on edellisten lisäksi vaikuttanut myös sijoittajien hakeutuminen turvasatamiin, kuten valtionlainoihin ja kultaan. Osakkeissa sijoittajat ovat suosineet kasvua ja defensiivisiä. Sykliset osakkeet ovat sijoittajien inhokkeja.
Suomen valtionlainan korko on laskenut negatiiviseksi. USA:ssa korko on laskenut nopeasti yli 3 %:n tasolta alle 2 %:iin. Jopa Kreikan valtionlainankorko on laskenut 2 %:iin. Sijoittajat pitävät korkoinstrumentteja nyt turvasatamina ja tuottoa haetaan luottoriskistä välittämättä. Sijoittajan kannattaa varoa korkosijoituksia, sillä parhaat tuotot ovat nyt takana (mikäli korot kääntyvät nousuun, velkakirjojen arvot laskevat). On myös hyvä huomata, että mitä alemmalle korot laskevat, sitä houkuttelevammaksi osakkeet muuttuvat.
Kirjoitimme kesäkuussa, että ennakoimme syklisten osakkeiden yrityskauppojen vilkastuvan. Potentiaalisella ostokohdelistallamme oli Outotec, joka tänään kertoi fuusioituvansa Metson kanssa. Markkinat ottivat uutisen vastaan positiivisesti, mutta molempien yhtiöiden kurssit ovat tulleet alas päivän korkeimmilta tasoilta. Myimme Metsot pois Laatuosake-salkusta, sillä Metson laatu heikkenee Outotecin oston seurauksena. Lisäksi haluamme perehtyä uusiin yhtiöihin tarkemmin ja harkita, tuleeko Laatuosakesalkkuun Metso Outotec vai Metso Flow Control -yhtiön osakkeita.
Joka tapauksessa ennakoimme, että fuusio ja Metso Flow Controlin erottaminen omaksi listayhtiöksi on pitkässä juoksussa osakkeenomistajille hyvä asia. Etenkin Outotecin omistajat hyötyvät yhdistymisestä. Näin ison fuusion sulattelu voi kuitenkin ottaa aikansa. Näin on osoittautunut YIT:n ja Lemminkäisen fuusiossa sekä Konecranesin ja Terexin yhdistymisessä.
Alla pääkohdat yhtiöiden tiedotteista
Toinen iso yritysjärjestelyuutinen oli YIT:n ilmoitus Lemminkäisen ydinliiketoiminnan, asfalttiliiketoiminnan, myymisestä. YIT myy Pohjoismaiden päällystys- ja kiviainesliiketoiminnat Peabille 280 miljoonalla eurolla. YIT kirjaa kaupasta noin 40 miljoonan euron myyntivoiton, joka ei sisälly oikaistuun liikevoittoon ja tuloutuu kaupan toteuduttua arviolta tammikuussa 2020.
YIT:n tiedotteen mukaan yritysjärjestelyn myötä YIT:n liiketoimintarakenne selkeytyy, tase vahvistuu entisestään ja yrityksen liikevoiton vuoden sisäinen kausiluonteisuus tasoittuu. Kaupan myötä vapautuvilla pääomilla YIT vahvistaa yhtiön kasvua ja kannattavuuden paranemista strategiassa määritellyillä painopistealueilla: kaupunkikehittämisessä ja suhdanteita kestävissä liiketoiminnoissa.
Pidämme asfalttiliiketoiminnan myyntiä YIT:lle positiivisena ja ennakoimme, että kurssi voi vahvistua vuonna 2020 vähemmän kausivaihtelun ja riskitason laskun seurauksena. Sijoittajan on hyvä muistaa, että YIT:n kehitykseen vaikuttaa myös rakentamisen kysyntä, joka tällä hetkellä on laskusuunnassa.
Seuraa riski-indikaattoria ja muita sijoittajan tärkeimpiä indikaattoreita Markkinaympäristössä.