Riski-indikaattori ei ole noussut coronaviruksen johdosta

Kiinasta levinnyt coronavirus on aiheuttanut osakemarkkinoilla hermoilua. Onko syytää huoleen ja miten markkina on reagoinut edellisten epidemioiden aikaan?

Timo Heikkilä
Timo Heikkilä

Kiinasta levinnyt coronavirus on aiheuttanut osakemarkkinoilla hermoilua. Onko syytää huoleen ja miten markkina on reagoinut edellisten epidemioiden aikaan?

Riski-indikaattori laskussa

Sijoittaja.fi:n kokonaisriski-indikaattori (musta) on ollut edelleen laskussa ja tukevasti ”suosi osakkeita” -alueella. Kiinasta levinnyt coronavirus ei ole siten aiheuttanut riskeissä värähtelyä ylös päin, vaikka osakekurssit ovatkin olleet noin viikon ajan matalapaineessa nousujakson jälkeen. Lue lisää riski-indikaattoreista.

Epidemiat eivät ole aiemmin aiheuttaneet laskumarkkinaa

Talousmediassa on varoitettu coronaviruksen voivan leikata Kiinan talouskasvusta jopa 1 %-yksikön. Tällä olisi merkittävä vaikutus globaaliin talouskasvuun. Historiassa on koettu vastaavia epidemioita aiemminkin. Miten epidemiat ovat vaikuttaneet pörssikursseihin historiassa ja pitääkö sijoittajan olla huolissaan?

Artikkelin sisältö on avoin vain Sijoittaja.fi:n maksaville jäsenille ja Osakesäästötilipalvelun tilaajille.

Artikkeli on vain Sijoittaja.fi -jäsenille! Aloita Sijoittaja.fi-jäsenyys

Kokeile jäsenyyttä maksutta ja saat rajattoman pääsyn artikkeleihin sekä suosittuihin sijoittajan työkaluihin. Kokeilun jälkeen vain 11,90 €/kk – peru milloin tahansa.

Bowa näkyvyys
Sinua voisi kiinnostaa
Leopard-panssarivaunujen valmistaja suunnittelee listautumista – analyysissa KNDS N.V.
Osakeidea: Tesla – kurssi palannut rankan alkuvuoden jälkeen historiallisille huipuilleen
Vuoden 2025 suosituimmat sijoitussisällöt
Sijoittajan valinnat
Säästä aikaa ja sijoita fiksummin!

Lukuoikeus koko sisältöön ja hyödynnä sijoittajan työkaluja!