Suomalaisten osakkeiden valintatyökalun kärkiyhtiöt

Suomalaisten osakkeiden valintatyökalussa kuningassija on jaettu kahdelle osakkeelle. Mallisalkut kehittyivät taas kerran paremmin kuin indeksit.

Sami Väänänen
Sami Väänänen

Suomalaisten osakkeiden valintatyökalussa kuningassija on jaettu kahdelle osakkeelle. Mallisalkut kehittyivät taas kerran paremmin kuin indeksit.

Suomalaisten osakkeiden valintatyökalun TOP-osakkeet

Suomalaisten osakkeiden valintatyökalun kolmen kärki on seuraava: UPM-Kymmene (72 pistettä), Affecto (72 pistettä) ja Martela (68 pistettä).

UPM-Kymmenen neljännen kvartaalin liikevaihto oli 2 574 M€ (analyytikkojen ennuste 2 548 M€) ja oikaistu liikevoitto 225 M€ (ennuste 229 M€). EBITDA ylsi korkeimmalle tasolle viiteen vuoteen, ja vahva rahavirta ajoi nettovelan ennätyksellisen alas. Yhtiön tase on vuoden alussa ennätyksellisen vahva. Investoinnit ovat vähenemässä samaan aikaan, kun tuotot ja rahavirta kasvuhankkeista ovat pääsemässä vauhtiin. UPM odottaa kannattavuuden paranevan vuonna 2016.

Affecton neljännen kvartaalin liikevaihto oli 31,3 M€ (ennuste 32,1 M€) ja oikaistu liiketulos 3,2 M€ (ennuste -0,7 M€). Heikon Q3:n jälkeen suunta parani. Tilauskanta kasvoi hieman vertailukaudesta. Affecto odottaa liikevaihdon pysyvän samalla tasolla tai kasvavan hieman sekä liikevoiton kasvavan vuonna 2016. Osinkoa jaetaan 0,16 € (ennuste 0,17 €).

Martelan neljännen kvartaalin liikevaihto oli 37,5 M€ (ennuste 37,7 M€) ja liiketulos 2,1 M€ (ennuste 2,0 M€). Liikevaihto kehittyi positiivisesti erityisesti Suomen liiketoiminnan hyvän kehityksen ansiosta. Myös tulos Suomessa oli hyvä. Muiden segmenttien tulos oli negatiivinen. Martela-konsernin vuoden 2016 liikevaihdon ja liiketuloksen arvioidaan pysyvän edellisvuoden tasolla. Osinkoa jaetaan 0,25 euroa (ennuste 0,15 €).

Nousijat ja laskijat

Eniten pisteet ovat nousseet Tulikivellä (+10) ja F-Securella (+9). Muita merkittäviä nousijoita olivat Suominen (+8) ja Revenio Group (+8).

Eniten pisteet ovat laskeneet Okmeticilla (-12), Tecnotreella (-10) ja Scanfilillä (-9). Okmeticin pisteet laskivat kurssin noustua 25 % yhtiöstä tehdyn ostotarjouksen vuoksi.


Mainos alkaa
Bowa näkyvyys

Mainos päättyy

TOP-osakkeiden tuottokehitys

Suomalaisten osakkeiden valintatyökalun tavoitteena on antaa osakesijoittajille ideoita siihen, mihin Suomi-osakkeisiin sijoittaa. Vertailua voi tehdä joko kokonaispisteiden perusteella tai yhtiöiden eri ominaisuuksien perusteella.

Alla olevassa kuvaajassa on esitetty työkalun perusteella parhaimpien osakkeiden ja yleisindeksien kehitykset kesäkuun 2014 alusta lähtien. Tuottoeroa TOP-salkkujen hyväksi on syntynyt merkittävästi.

  • Parhaiden osakkeiden korit (TOP 5, 10 ja 15) ovat tuottaneet selvästi (+44,2 % / +36,9 % / +35,5 %) indeksejä enemmän.
  • Seurannan aikana suuryhtiöt ovat tuottaneet 13,7 %, keskisuuret 25,1 % ja pienet 31,6 %.

20160401-suomiosakkeet-kehitys

 

TOP 10-osakkeiden ja indeksien kehitys

Indeksit, sekä myös TOP-salkkumme kehittyivät hyvin maaliskuun kahden viimeisen viikon aikana.

Helmikuussa koettiin markkinoilla positiivista nousua ja sama iloinen nousu jatkui myös koko maaliskuun. Maaliskuun loppupuolella nousu tasaantui hieman, mutta pysyi silti merkittävän hyvänä mallisalkkujemme osalta. Eniten nousua oli TOP 10 -mallisalkussamme, joka nousi jopa 1,8 %. Myös muut TOP-korimme nousivat hyvin. TOP 5 -kori nousi 1,2 % ja TOP 15 -kori nousi +1,3 %. Suuren yhtiöiden indeksi nousi +0,1 %, keskisuurten yhtiöiden indeksi kasvoi +1,0 % ja pienten yhtiöiden indeksi yllättäen laski 0,4 %.

Edellinen TOP 10-lista (per 15.3.2016) ja osakkeiden kehitys maaliskuun loppupuolella 15.3.-31.3.2016

20160401-topsuomi-kehitys

 

Tuotot TOP-salkuille on laskettu tasapainotettuna keskiarvona päivän päätöskursseista. Tuotot on indeksoitu alussa indeksipisteeseen 100. Tuottoja ei ole rasitettu kaupankäyntikuluilla tai mahdollisilla verovaikutuksilla. Historiallinen tuotto ei ole tae tulevasta. Top-Bottom-listat perustuvat Sijoittaja.fin jäsenille tarkoitettuun osakevalintatyökaluun, joka on yli kymmenen vuoden kehitystyön tulos. Se pohjautuu akateemisen ja investointipankkien tutkimustiedon sekä käytännön salkunhoitokokemuksen hyödyntämiseen. Hyödynnämme työkalua aktiivisesti myös omassa varainhoidossamme. Tuottojen laskennan ja Osakevalintatyökalun listan päivitystiheys on kaksi viikkoa alkaen 1.6.2014.

Bowa näkyvyys
Sinua voisi kiinnostaa
Parhaat osinko-osakkeet Suomesta
Osakeidea: VAT Group – laadukas kasvuyhtiö palannut nousutrendiin
Sijoittajan tehokkaimmat verosuunnitteluvinkit
Sijoittajan valinnat
Lue Sijoittaja.fi:n koko sisältö ja hyödynnä sijoittajan työkaluja!

Kokeile huoletta Sijoittaja.fi:n jäsenyyttä ensin 14 päivää.