Tuloskausi on takana ja katseet osingoissa. Katso, millä yhtiöillä ovat korkeimmat osinkotuotot.
Tuloskausi Suomessa on ohi
Vain muutama yhtiö ei vielä ole julkistanut Q3-tuloksensa. Seurannassamme olevista yhtiöistä 103 on julkaissut tuloksensa. Arvioimme yhtiöiden kokonaissuoritusta kvartaalilla. Kolmas kvartaali oli kokonaisuutena pettymys. Alla yhteenveto Q3:sta.
- 43,7 %:lla yhtiöistä suoritus oli negatiivinen
- 30,1 %:lla suoritus oli neutraali
- 26,2 %:lla suoritus oli positiivinen
Lue tuloskommentit ja katso yhtiöiden pisteytys Suomalaisten osakkeiden valintatyökalusta.
Parhaimmat osinkotuotot
Seurannassamme olevien yhtiöiden keskimääräinen odotettu osinkotuotto on 3,6 %. Tuotto on laskettu käyttäen vuoden 2016 osinkoennusteita (maksetaan keväällä 2017) ja tämän hetken osakekursseja (17.11.2016).
Korkeimmat osinkotuotot ovat yli 7 %:ia. Ylivoimaisesti korkein osinkotuotto on Oravalla. Yhtiö tosin julkaisi tänään odotettua heikomman tuloksen ja on todennäköistä, että osinko-odotus laskee. Vastaavasti Cityconin tulos Q3:lla oli vakaa ja näkymät vuodelle 2017 hyvät. Yhtiön 0,15 euron osinkoa voidaan pitää käytännössä varmana.
KATSO kaikkien yhtiöiden osinko- ja EPS-ennusteet tästä.
TOP10 EPS-ennuste- ja osinkoennustekasvattajat
Mielenkiintoisia sijoituskohteita ovat yhtiöt, joiden EPS- ja osinkoennusteet ovat nousseet eniten Q3-tuloksen jälkeen. Näiden yhtiöiden näkymät ovat vahvistuneet.