Riski-indikaattori jatkaa laskussa

Markkinoiden riskejä mittaava kokonaisriski-indikaattorimme on edelleen laskussa. Tämä tarkoittaa, että riski osakemarkkinoiden korjausliikkeelle on pieni.

Timo Heikkilä
Timo Heikkilä

Markkinoiden riskejä mittaava kokonaisriski-indikaattorimme on edelleen laskussa. Tämä tarkoittaa, että riski osakemarkkinoiden korjausliikkeelle on pieni.

Riski-indikaattori laskussa

Markkinaympäristö-osiosta sijoittaja löytää tärkeimmät talouden kehitystä ja markkinoiden riskejä kuvaavat indikaattorit. Seuratuin indikaattori on kokonaisriski-indikaattori. Se on historiassa ennustanut kaikki markkinaromahdukset. Sijoittaja voi käyttää riski-indikaattoria allokaatiossa. Kun riski-indikaattori nousee yli nollarajan, osakepainoa kannattaa vähentää ja päin vastoin.

Kokonaisriski-indikaattori ei ennusta kurssikehitystä. Se mittaa markkinoiden riskejä. Kun markkinoiden riskit nousevat, todennäköisyys markkinakorjaukselle kasvaa.

Riski-indikaattorimme on nyt ”suosi osakkeita” -alueella ja laskusuunnassa. Sijoittaja voi siten olla turvallisin mielin – ainakin toistaiseksi. Tällä hetkellä markkinoilla mietitään keskuspankkien ja uuden Fedin pääjohtajan korkopolitiikkaa. Lue kommenttimme aiheesta. Toinen seurattava tekijä on talouskehitys. Katso tärkeimmät talouden tilaa kuvaavat indikaattorit Markkinaympäristöstä.

New call-to-action
Sinua voisi kiinnostaa
ARK Investin ETF-rahastoilla huipputuotot Q3:lla
Pk-yritysbarometri
Pk-yritysbarometri – yritysten näkymät optimistisemmat vuodelle 2025
Markkinoiden riskimittari varoittaa osakkeiden alamäestä
Sijoittajan valinnat
Vertaile helposti osakkeita, ETF:iä ja rahastoja.

Kokeile Sijoittaja.fi-jäsenyyttä 14 päivää ilmaiseksi.