
- Sijoittaminen
- ETF-sijoittaminen
- Artikkelit
- Webinaarit ja Podcastit
- Sijoittajan työkalut
Amazon ja Alibaba ovat maailman suurimmat internet-yhtiöt. Molemmat hyötyvät koronakriisistä, mutta kumpi osake on houkuttelevampi?
Alibaba Amazon osakkeet sijoitusideatAmazon kertoi Q1-raportissa, että sen liikevaihto oli 75,5 miljardia, jossa oli kasvua käsittämättömät 26 %. Yhtiön kaikki liiketoiminnot kasvoivat vahvasti COVID-19-markkinaympäristössä. Amazonin operatiivinen liiketulos oli 4,0 miljardia, joka laski vertailukaudesta 10 %. Amazonin pilvipalvelu AWS:n liikevaihto oli 10,2 miljardia ja se kasvoi 33 %. AWS:n tulos oli 3,1 miljardia, jossa kasvua 38 %.
Amazon on maailman suurin internet-yhtiö. Se on mukana lähes kaikessa, mitä internetissä tapahtuu. Pääliiketoiminnot ovat Amazon.com verkkokauppa ja sen mainosliiketoiminta, AWS pilvipalvelut sekä Amazon Prime -suoratoistopalvelu.
Alibaba kertoo Q1-tuloksensa 22.5.. Q4:lla liikevaihto kasvoi 38 % ja oli 23,2 miljardia dollaria. Käyttökate kasvoi 37 %. Alibaban pilviliiketoiminta kasvoi 1,4 miljardiin dollariin. Alibaballa on 711 miljoonaa aktiivista asiakasta.
Alibaban liiketoimintoja ovat:
Käytännössä Alibaba on Kiinan Amazon ja ehkä vähän enemmän.
Kansainvälisten osakkeiden Osaketyökalulla sijoittaja voi helposti vertailla osakkeita keskenään.
Luvut ja ennusteet -välilehdellä sijoittaja voi vertailla yhtiöiden lukuja keskenään. Luvut ovat euroissa vertailun helpottamiseksi.
Amazon ja Alibaba ovat molemmat hyviä osakkeita COVID-19- ja sen jälkeiseen markkinaan. Amazonin markkina-arvo (1,1 biljoonaa euroa) on noin kaksinkertainen Alibabaan nähden. Alibaba ja myös Kiinan markkina kasvaa nopeammin. On mahdollista, että 10 vuoden päästä Alibaban markkina-arvo on Amazonia suurempi. Pitkässä juoksussa uskomme, että Alibaban osake tarjoaa paremman tuottopotentiaalin. Toisaalta Alibaban Q1-tulos ja ohjaus eivät vielä ole tiedossa (tulos 22.5.). Riskinä lisäksi on mahdollinen kauppasodan uudelleenkiristyminen, mikä vaikuttaa enemmän Alibaban osakkeeseen. Tykkäämme molemmista osakkeista, mutta nyt valintamme osuu Alibabaan.
Sijoittaja.fi on tehnyt eToroon kolme sijoitussalkkua, jotka ovat helposti kopioitavissa. Yksi salkuista sijoittaa teknologiaosakkeisiin. Salkku on sijoittanut Alibaban ja Amazonin osakkeisiin.
Pääomasi on vaarassa. SmartPortfolios on salkunhoitotuote, jonka tarjoaa eToro Europe Ltd., joka on Cyprus Securities and Exchange Commissionin valtuuttama ja sääntelemä.